Būk matomas tamsiu paros metu!

2015 m. rugsėjo 4 d.

Kiekvienais metais Lietuvoje užregistruojama daugiau nei 2000 eismo įvykių, į kuriuos patenka pėstieji. Per metus vidutiniškai žūsta 240 pėsčiųjų, daugiau nei pusė jų – tamsiu paros metu. Beveik visi pėstieji, eidami tamsiu paros metu, neturi prie drabužių prisisegę atšvaito, nesineša žibinto ar kito šviesą atspindinčio daikto.

Pavojingiausios situacijos pėsčiajam yra tamsoje, kai automobiliai, įjungę trumpąsias šviesas, prasilenkia. Jei pėstysis be atšvaito, jį automobilio vairuotojas pastebės tik prieš keletą dešimčių metrų. Važiuojant su tolimosiomis šviesomis, su atšvaitu pėstysis matomas jau iš kelių šimtų metrų. Tuo tarpu pėstysis, judantis be atšvaito, pastebimas tik maždaug prieš šimtą metrų.

 

Atšvaitų rūšys

Kabantis atšvaitas tvirtinamas prie drabužių, kabinamas segtuku ir švytuoja kelių aukštyje. Toks atšvaitas iš tolo įspėja besiartinantį vairuotoją apie kelyje esantį pėstįjį.

Atšvaitinė juostelė. Tokį atšvaitą lengva pritaisyti prie drabužių ir blauzdos srityje.

Švytinti juostelė. Tokią juostelę gamintojai dažnai prisiuva prie vaikiškų, suaugusių sportinių drabužių bei prie drabužių, dėvimų lyjant, kartais net prie avalynės.

Kaip naudoti atšvaitą?

Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių. Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisegame prie drabužių (pvz., kišenės) dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Atšvaitą-juostelę lengvai uždedame ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje. Jei turite tik vieną atšvaitą, jį pritvirtinkite (prisisekite) prie drabužių dešinėje pusėje.

Vairuotojams:

Tamsiu paros metu kelyje, išskyrus stovėti skirtas vietas, priverstinai sustojęs transporto priemonės vairuotojas, išlipdamas iš transporto priemonės, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prisisegęs prie drabužių atšvaitą.

Pėstiesiems:

Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, – kelkraščiu. Jeigu šaligatvio, pėsčiųjų tako, kelkraščio nėra arba jais eiti negalima, leidžiama eiti viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu. Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji turi eiti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį.

Pėstieji, einantys neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalie kraštu tamsios paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.

Pėstieji, pažeidę šiuos Kelių eismo taisyklių reikalavimus, atsako administracine tvarka (Administracinių teisės pažeidimų kodekso 131 str. 5 d.), – jiems gali būti paskirta piniginė bauda.

Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų (taip pat požeminėmis ir esančiomis virš kelio) perėjomis, o kur jų nėra – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Pėstieji neturi peržengti perėjos ribų. Kai matomumo zonoje perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai pažiūrėjus.

Patarimai tėvams

  • Prieš pirmą kartą vaikui savarankiškai einant į mokyklą, daug kartų aptarkite ir kartu nueikite tą kelią į mokyklą ar į autobusų stotelę. Ypač svarbu eiti tuo metu, kai iš tikrųjų bus pamokų pradžia ir pabaiga, reikėtų stengtis, kad viskas būtų tikroviška.
  • Neleiskite vaikui vienam grįžti namo pirmą dieną po pamokų. Vėliau taip pat nuolat tikrinkite, ar jis elgiasi taip, kaip jūs kartu mokėtės, ar jam turi įtakos kitų vaikų elgesys.
  • Atminkite, kad didžiausią įtaką vaikui daro jūsų pačių elgesys gatvėje, todėl visada rodykite jam gerą pavyzdį! Kartais pasikeiskite vaidmenimis – leiskite, kad vaikas nuvestų jus į mokyklą, o pakeliui parodytų pavojingas vietas.
  • Išrinkite saugiausią kelią į mokyklą ir atgal, net jei jis kiek ilgesnis. Paaiškinkite vaikui, kad ir pėsčiųjų perėjose, pažymėtose „zebru“, ir šviesoforo reguliuojamose, reikia būti atidžiam, nes dar daug vairuotojų nesilaiko Kelių eismo taisyklių.

Parengė socialinė pedagogė Vitalija Kruglaja